Lähes puolet suomalaisista eli 46 prosenttia kertoo olevansa tyytyväisiä metsähakkuiden nykyiseen tasoon. 11 prosenttia lisäisi hakkuumääriä entisestään.
Maaseudun Tulevaisuuden kyselyn mukaan hakkuiden vähentämistä kannattavat erityisesti pääkaupunkiseudulla asuvat vihreiden tai vasemmistoliiton tukijat. Vähentämisen kannalla on yhteensä 21 prosenttia vastaajista. 23 prosenttia ei osaa sanoa kantaansa asiaan.
Luonnonvarakeskuksen ennusteen mukaan ainespuuta hakataan tänä vuonna 68 miljoonaa kuutiota ja energiapuuta noin kymmenen miljoonaa kuutiota. Lopullinen määrä on lähellä hallituksen asettamaa tavoitetta eli 80 miljoonaa kuutiota.
Työttömistä vastaajista 35 prosenttia haluaa vähentää hakkuiden määrää. Päinvastaista mieltä olevia on eniten yrittäjien, maanviljelijöiden ja johtavassa asemassa työskentelevien tai ylempien toimihenkilöiden joukossa.
Pääkaupunkiseutulaisista joka neljäs jättäisi hakkuut vähemmälle, maaseutukunnissa vain joka kymmenes. Pohjois- ja Itä-Suomessa hakkuiden lisäämisen ja vähentämisen kannatus on tasoissa 18 prosentissa. Helsingissä ja Etelä-Suomessa hakkuiden lisäyksen kannattajia on kahdeksan prosenttia ja vähentämistä tukee 22–23 prosenttia vastaajista.
Lisähakkuiden kannattajia on ylivoimaisesti eniten keskustan äänestäjissä (35 prosenttia). Vihreiden kannattajista vain yksi prosentti olisi valmis lisäämään hakkuita, vasemmistoliiton äänestäjistä kahdeksan prosenttia.
Kantar TNS:n joulukuussa toteuttamaan tutkimukseen vastasi yhteensä 1060 henkilöä. Virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.