Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) kertoo huolestuneensa synkkien tulevaisuusvisioiden vaikutuksesta nuorisoon.
– Olen hyvin huolissani siitä, jos me päättäjinä lietsomme nuoriin ilmastoahdistusta. Nuoret ovat hyvin tietoisia maailman ongelmista, mutta meidän päättäjien pitäisi aina luoda toivon näköaloja, että asiat voidaan ratkaista, ministeri toteaa Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa.
– On pysäyttävää, kun nuori ihminen sanoo, ettei halua hankkia lapsia tällaiseen maailmaan, Saarikko jatkaa.
Hän huomauttaa syntyvyyden laskun tuovan valtavan muutoksen kouluverkolle ja sitä kautta alueiden tasa-arvolle.
Annika Saarikko jättäytyi perhesyistä pois keskustan puheenjohtajakisasta, mutta kuvailee tehtävään pyrkiviä hyviksi ehdokkaiksi. Puolue valitsee syyskuussa pidettävässä ylimääräisessä puoluekokouksessa seuraajan puheenjohtaja Juha Sipilälle.
– Isoimpia ongelmiamme on väliinputoaminen: kun on keskitien puolue, voimakkaan identiteetin rakentaminen vihreiden tai perussuomalaisten tapaan ei ole erityisen helppoa. Jos jotakin uudelta puheenjohtajalta odotan ja toivon, niin vastausta tähän identiteettipolitiikkaan, Saarikko sanoo MT:lle.