Moskovassa massapidätyksiä – videot

Mielenosoittajat vaativat vapaita ja rehellisiä vaaleja. Pidätettyjä on satoja.

Riippumattomien ehdokkaiden osallistumisoikeutta Moskovan paikallisvaaleissa vaatineen mielenosoituksen oli tarkoitus alkaa Moskovan kaupungintalolla Tverskaja-aukiolla klo 14, mutta jo sitä ennen poliisi pidätti joitain osallistujia.

Kun mielenosoitusta oli kestänyt tunnin, piiritti mellakkapoliisi mielenosoittajat Tverskajakadulla ja aloitti pamputuksen yhteydessä massapidätykset. Kello puoli neljän aikaan pidätettyjä oli 317, joista Moskovan sisäasiainhallinto oli vahvistanut 297. Kahdeksalta illalla pidätyksiä seuraava OVD-Info ilmoitti pidätettyjä olevan 779.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi pidätettiin viime keskiviikkona 24. heinäkuuta. Samalla Moskovan syyttäjävirasto ilmoitti aloittavansa tutkinnat 15 oppositiopolitiikkoa vastaan, kun nämä olivat protestoineet useiden oppositioehdokkaiden vaaliehdokkuuden hylkäämistä vastaan. Lisäksi pitkin viikkoa oppositiopoliitikkojen koteihin on tehty kotietsintöjä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Navalnyin korruptionvastaisen järjestön asianajajana toimineen moskovolaispoliitikon Ljubov Sobolin ehdokkuus hylättiin torstaina. Sobol ilmoitti jatkavansa 13. heinäkuuta aloittamaansa nälkälakkoa Moskovan vaalilautakunnan tilojen sohvalla. Myöhemmin torstai-iltana hänet kannettiin ulos sohvineen ja pidätettiin. Sobolia odottanee nyt syyte vaalirauhan rikkomisesta.

Mainos