Monilla nuorilla asuntovelallisilla ei mitään käsitystä korkojen kehityksestä – pankki huolissaan

Pohjoismaisessa pankkikonserni Nordeassa ollaan hieman huolestuneita siitä, että valtaosa nuorista asuntovelallisista ei osaa arvioida korkotason kehitystä.

Nordean yksityistalouden ekonomistin Olli Kärkkäisen mukaan neljäsosa asuntovelallisista ei ole varautunut korkojen nousuun mitenkään.

– Suurin osa 18–25 -vuotiaista asuntovelallisista ei osannut antaa mitään arviota siitä, millä tasolla asuntolainojen korot ovat lähitulevaisuudessa. Tämä on mielestäni hieman huolestuttavaa, Kärkkäinen kertoo Nordean tiedotteessa.

Suurimmalla osalla suomalaisista asumisen kuluihin menee Nordean mukaan 300–900 euroa kuukaudessa. Pankin teettämässä kyselyssä lähes puolet vastaajista oli sitä mieltä, että asumisen kustannuksia ei ole mahdollisuutta lisätä yhtään.

Nordea kuitenkin varoittaa, että lisääntyvä sääntely voi lisätä uusien asuntolainan kustannuksia. Toisaalta pankki lohduttaa, ettei Suomessa tarvitse pelätä asuntokuplaa.

– Asuntoluottokannan kasvu on ollut rauhallista, vaikka uusien asuntoluottojen korko on ennätysmatalalla. Asuntojen hinnat ovat puolestaan nousseet hyvin maltillisesti samaan aikaan kun vuokrataso on noussut huomattavasti asuntojen hintoja nopeammin, arvioi Nordean vähittäispankin liiketoimintajohtaja Jussi Mekkonen.

TNS Gallupin helmikuussa tekemään kyselyyn vastasi runsas tuhat suomalaista.

Mainos