Moni työntekijä ei tiedä etätyön vakuutuksestaan

Kyselyn mukaan viidesosalla työpaikoista turva on kunnossa.
Etätyöntekijä tekee töitä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Etätyöntekijä tekee töitä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Toimihenkilöliitto Erton yksityisen sektorin työolokyselyn mukaan etätyötä tehdään kolmessa neljästä työpaikasta. Näillä työpaikoilla työskentelevistä seitsemän kymmenestä ei kuitenkaan tiedä, onko työnantaja ottanut etätyötä varten lakisääteistä laajemman vakuutusturvan.

Kyselyn mukaan viidesosa tietää työnantajien vakuuttaneen etätyön pakollista työtapaturmavakuutusta laajemmin. Joka kymmenes vastasi, että työnantaja ei ole ottanut lisävakuutusta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen muistuttaa, että etätyössä esimerkiksi kompastumista ei yleensä korvata työtapaturmana, mutta lähityössä se korvataan.

– Tapaturma ei oikeasti katso aikaa eikä paikkaa. Tapaturma tulisi korvata yhdenvertaisesti etä- ja lähityössä. Tämän toteuttaminen on työnantajien moraalinen velvollisuus. Jos vakuutustilanne ei korjaannu vapaaehtoisesti, työnantajien vakuuttamisvelvollisuus pitää toteuttaa lakisääteisesti, Aaltonen sanoo tiedotteessa.

Aaltonen kertoo, että työnantajien velvollisuus on tiedottaa työntekijöitä heidän vakuutusturvastaan. Työnantaja on hänen mukaansa epäonnistunut pahasti, jos etätyötä tekevät eivät tiedä vakuutusturvaansa.

– Voisiko syynä olla se, ettei haluta keskustelua etätyön heikosta vakuutusturvasta, Aaltonen kysyy.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän suosittelee jokaista työnantajaa vakuuttamaan henkilökuntansa lakisääteisen tapaturmavakuutuksen vapaaehtoisella vapaa-ajan tapaturmavakuutuksella.

– Se korvaa muun muassa etätyössä tapahtuvan tapaturman kuin se olisi tapahtunut työnantajan tiloissa, toteaa Aaltonen.

 

Mainos - muuta luettavaa
Mainos