Kokoomuksen kansanedustaja Markku Eestilä pohtii Facebookissa, onko koronavirusepidemian takia myönnetyistä miljardituista oikeasti hyötyä yrittäjille.
– Kaikki ovat sitä mieltä, että 90-luvun konkurssiaalto ei saa toistua. Mutta miten poliittinen tahto, tukibyrokratia ja yrittäjän kassakriisi kohtaavat käytännössä, Eestilä kysyy.
– Yritystukimiljardit vilisevät poliittisissa kiitospuheissa, mutta mikä on se väline, millä asiakkaansa menettänyt ja henkilökuntansa lomauttanut matkailuyrittäjä/ravintolayrittäjä saa maksetuksi esimerkiksi 70[nbsp]000 euron laskunsa? Korollinen laina ei ole ratkaisu.
Hän on jakanut Helsingin Sanomien uutisen ravintoloiden sulkemisesta. Jutun mukaan erityisest ravintolayrittäjien hankala asema nousi esiin lauantain eduskuntakeskustelussa.
Yrityksille on luvattu lisää suoria yritystukia. Pääministeri Sanna Marin (sd.) mainitsi eduskunnassa Finnveran myöntämän lainatakaukset, Business Finlandin mahdollisuuden jakaa tukia sekä ely-keskusten myöntämät tuet.
Markku Eestilä ei ole täysin vakuuttunut toimien tehosta.
– Sen takia kyselen, koska en ole saanut selvyyttä, miten esimerkiksi Business Finland ja ELY toimivat käytännön tasolla vaikeuksissa olevien yrittäjien kanssa. Sen tiedän, että olemme eduskunnassa antaneet heille 1[nbsp]000 miljoonaa rahaa.
https://www.facebook.com/markku.eestila/posts/3332255836803889