”Miten tämä Suomen oranssi tuote loi vallankumouksen”

Fiskarsin saksien kädensijan piti alun perin olla väriltään musta.

Kansainvälisellä Mental Floss -innovaatiosivustolla on julkaistu näyttävä juttu suomalaisten saksien historiasta vallankumouksesta puhuvalla otsikolla A Cut Above the Rest: How Finland’s Orange-Handled Scissors Inspired a Design Revolution.

Juttu alkaa Marimekon, Artekin, Alvar Aallon ja Eero Saarisen mainitsemisella, ”mutta sinun ei tarvitse mennä ostoksille tai käydä Saarisen Gateway Archilla Missourin St. Louisissa arvostaaksesi kansakunnan design-perintöä”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sinun todennäköisesti tarvitsee vain avata keittiön kaappi, toimiston komero tai autotallin työkalupakki ja vetää esiin oranssit, muovipäällysteiset sakset.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jos Fiskarsin sakset jutun mukaan jäisivätkin tunnistamatta, on niitä todennäköisesti joskus käyttänyt. Saksia kerrotaan myydyn 1967 jälkeen miljardi kappaletta.

– Suomessa Fiskars-sana on jopa synonyymi saksien kanssa, jutussa väitetään.

Mental Flossin mukaan maailman ensimmäiset muovipäällysteiset sakset olivat ”game-changer” teollisessa muotoilussa. Jutussa kerrotaan niiden taustasta Uudenmaan Fiskarsin kylässä ja että Olof Bäckström ajatteli saksien alun perin olevan mustat.

Mainos