Minkä maan parlamentin parturilla on Suomen pääministerin liksa?

Jos arvasit Italia, arvasit oikein.

Italian parlamentti on riidellyt kuukausia kulujensa leikkaamisesta osana maan säästötoimia. Kansalla on riittänyt riemua ja raivoa, kun parlamentaarikkojen ja parlamentin teknisen henkilökunnan ansioita ja etuuksia on ruodittu mediassa.

Kuluneella viikolla edustajainhuoneen ja senaatin leikkauksista päästiin sopuun. Tosin henkilöstöä edustavat ammattiyhdistykset nostivat leikkauksista metelin ja sanoivat niitä laittomiksi.

Esimerkiksi parlamentin pääsihteerin palkka on korkeimmillaan 480 000 euroa vuodessa eli 120 000 euroa enemmän kuin Italian presidentin palkkio. Leikkauksen jälkeen palkka olisi vaivaiset 360 000 euroa. Varapääsihteerit tienaavat 305 000 euroa vuodessa.

Kokenut, ykkösluokan pikakirjoittaja voi luottaa 290 000 euron vuosiansioon. Sihteerien palkat voivat maksimissaan olla ikälisineen 156 000 euroa vuodessa.

Kukkasena ovat parlamentin parturit ja kampaajat. Heidän vuosipalkkansa on parhaimmillaan 136 000 euroa. Eli suunnilleen saman verran kuin Suomen pääministerin palkkio (11 110 e/kk) ja enemmän kuin tasavallan presidentin palkkio (126 000 e/v).

Uudistuksen jälkeen parturi-kampaajat joutuvat palkkakuoppaan vain 99 000 euron maksimivuosiansioillaan.

Uudistukset tosin ovat tulossa voimaan asteittain vuoteen 2018 mennessä. Parlamentin puhemiehen Laura Boldrinin mukaan leikkauksilla säästetään neljässä vuodessa 97 miljoonaa euroa, 60 miljoonaa edustajainhuoneessa ja 37 miljoonaa euroa senaatissa.

Lähteet: Il Messaggero, Today.it, RAI

Mainos