”Minkä maailmassa pitäisi muuttua, että Natosta saisi keskustella”

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Lenita Toivakka pitää "häkellyttävänä", että turvallisuuspoliittista keskustelua pyritään yhä tukahduttamaan Suomessa.

– Viime viikkojen keskustelu siitä, kenellä saa olla mielipiteitä, kuka saa puhua, miten ja mihin sävyyn on kuin aikamatka menneisyyteen. Suomi on ollut pian kaksikymmentä vuotta EU:n jäsen. Olisi korkea aika siirtää myös turvallisuuspolitiikasta käytävä keskustelu tähän päivään ja käytävä sitä avoimesti, Lenita Toivakka sanoo tiedotteessa.

Hän pitää erikoisena ajatusta siitä, että Suomen turvallisuusympäristöä arvioitaisiin vain hallitusohjelmaneuvottelujen yhteydessä. Hän muistuttaa, ettei maailmanpolitiikan muutos noudattele Suomen vaalikausia.

– Merkittävimmät linjaukset pitää toki tehdä hallitusneuvottelujen yhteydessä, mutta turvallisuusympäristöä pitää arvioida jatkuvasti – joka päivä. Poliittisilla päättäjillä on oltava rohkeutta myös vetää havaituista muutoksista johtopäätöksiä, jos niihin on aihetta, Toivakka katsoo.

– Minkä maailmassa pitäisi muuttua, että Natosta saisi keskustella, hän kysyy.

Toivakan mielestä suomalaiset tarvitsevat tietoa ja asia-argumentteja päätöksenteon pohjaksi.

Mainos