Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Lenita Toivakka kiersi tiistaina Varsinais-Suomessa kokoomuksen vaalitilaisuuksissa. Paimiossa sattui ihmisten tapaamisten ohessa jotain yllättävää paikallisen kaupan tiloissa.
”Todistettiin livenä kun nuori mies kantoi kaupasta ulos pari koppaa kaljaa. Ministerin turvamies ja reipas kauppiasrouva juoksivat kaverin kiinni. Rikosilmoitus ja poliisin odottelua. Murheellista kauppiaan arkea”, mukana ollut kansanedustaja Anne-Mari Virolainen kirjoitti tilanteesta Facebookiin.
”Valitettavaa kaupan henkilökunnan arkea. Onneksi oli ripeät joukot paikalla!”, itsekin taustaltaan kauppias-yrittäjä Lenita Toivakka kommentoi Facebookissa.
Näpistelijälle kirjoitettiin tiettävästi sakko. Hän on varaton.
Nykyinen eduskunta palautti sakon muuntorangaistuksen. Virolainen ihmettelee, että ”nämä heput kävelevät kaljat kainalossa ulos huolimatta siitä, mikä lainsäädäntömme on. Kun millään ei ole mitään väliä. Valitettavasti”.