Ministeri Jari Lindström toteaa tuoreessa blogissaan, että hallituksen työllisyyspaketin toimista näyttää vallitsen epätietoisuutta työmarkkinakentällä. Hän painottaa, että vaikka työnäytepalvelua markkinoidaan tiettyjen tahojen puheissa nyt pakkotyönä, siihen osallistuminen on aina vapaaehtoista.
– Nyt tehdään vasta selvitystä, jossa mietitään esimerkiksi, onko työnäytepalvelun pituus muutaman viikon vai muutaman kuukauden mittainen. Sen pituudesta ei ole vielä päätöstä ja todellisuudessa pituuden päättävät vapaehtoisesti siihen osallistuva työtön ja työnantaja yhdessä. Toivonkin ay-johtajien tutustuvan hallituksen esityksiin huolella, kun arvioivat näitä uudistuksia, Lindström kirjoittaa.
Hän vakuuttaa, että väärinkäytösten mahdollisuudet tullaan valmistelussa kitkemään. Hänen mukaansa selvää on jo nyt, ettei työnäytetyöntekijöitä saa käyttää suhdannehuippujen tasaajina eikä kesätyöläisten sijaisina. Lisäksi hän uskoo luottamusmiesverkoston pystyvän estämään väärinkäytökset.
– Keskusjärjestöjä on asian tiimoilta jo kuultu, mutta epäselvyyksien välttämiseksi työ- ja elinkeinoministeriö järjestää myös liitoille tilaisuuden, jossa he pääsevät vaikuttamaan työnäytteestä tehtävän selvityksen valmisteluun. Olen myös pyydettäessä valmis tulemaan liittojen päättäviin elimiin avaamaan tarkemmin sekä työnäytteen että muutkin hallituksen työllisyyspakettiin sisältyvät suunnitelmat, Lindström lupaa.