Ministeri Lindström: Hyviä kokemuksia palveluräätälöinnistä irtisanottaville EU-tukien avulla

Suomi hakee syksyllä EU:lta rahoitusta Microsoftilta irtisanottavien tukitoimiin.

Suomi hakee EU:lta rahoitusta Microsoftilta irtisanottavien tukitoimiin. Työ- ja elinkeinoministeriön valmistelema hakemus on tarkoitus jättää Euroopan globalisaatiorahastolle alkusyksyllä.

Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) mukaan irtisanottavien palvelut käynnistetään kuitenkin välittömästi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Palveluissa sovitetaan yhteen yrityksen omat tukitoimet ja julkiset toimet. Meillä on hyviä kokemuksia siitä, että EU-tuki mahdollistaa tehokkaamman palveluiden räätälöinnin irtisanottaville, Lindström kertoo ministeriön tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Elinkeinoministeri Olli Rehnin (kesk.) mukaan vaikea tilanne on pyrittävä kääntämään mahdollisuudeksi luoda uusia työpaikkoja ja yrityksiä Suomeen.

– On tärkeää, että korkeatasoisten ammattilaisten osaaminen saadaan nopeasti uuteen käyttöön. EU-tuki auttaa meitä osaltaan tässä tilanteessa, Rehn arvioi.

Hakemuksen käsittelyyn EU:ssa menee ministeriön mukaan noin kuusi kuukautta.

Mainos