Ministeri Grahn-Laasonen myönsi liikuntakulttuurin ansiomerkit

Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) on myöntänyt yhteensä 362 ansioristiä ja -mitalia liikuntakulttuurin ja urheilun parissa ansioituneille henkilöille.

Opetus- ja kulttuuriministeri Grahn-Laasonen myönsi liikunnan ansioristit ja -mitalit

Ministeri Sanni Grahn-Laasonen on myöntänyt 362 ansioristiä ja -mitalia liikuntakulttuurin ja urheilun parissa ansioituneille henkilöille. Kultaisia ansioristejä myönnettiin 38, ansioristejä 109, ansiomitaleja kullatuin ristein 79 ja ansiomitaleja 136 kappaletta.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suomalaisessa urheilu- ja liikuntakulttuurissa on pitkä vapaaehtoistyön perinne. Vapaaehtoistoiminta on keskeinen osa seurojen, alueorganisaatioiden ja valtakunnallisten liikuntaorganisaatioiden toimintaa. Nyt myönnettävillä ansioristeillä ja -mitaleilla haluamme osoittaa kiitollisuutta aktiivisesta ja arvokkaasta työstä, kertoo Grahn-Laasonen tiedotteessa.

Liikuntakulttuurin ja urheilun ansioristejä ja -mitaleja on jaettu vuodesta 1947. Ansiomerkkejä voidaan myöntää paikallisissa urheiluseuroissa, alueellisissa liikuntajärjestöissä, valtakunnallisissa lajiliitoissa tai liikunnan kansainvälisissä tehtävissä aktiivisesti toimineille.

Lista ansioristin ja -mitalin saaneista on saatavilla opetus- ja kulttuuriministeriön verkkosivulla.

Mainos