Nykyisin liittovaltion minimipalkka on 7,25 dollaria tunnilta eli 6,55 euroa. Erityisesti hampurilaisravintoloiden työntekijät ovat kampanjoineet minimipalkan tuplaamisen puolesta ympäri Yhdysvaltoja.
Palkannostolla olisi kuitenkin työntekijöiden kannalta ikävä vaikutus, sillä ravintoloille tulisi kannattavammaksi vaihtaa pikaruokaravintoloiden työntekijät robotteihin.
Keittiölaitteita valmistavan Middleby Corporationin operatiivinen johtaja Dave Brewer kertoo Washington Postille, että kysyntä uusille innovaatioille ja automaatiolle ravintola-alalla kasvaa jo ennen kuin palkat nousevat. Hän arvioi, että automaation myötä ravintolat voivat pudottaa henkilökuntansa puoleen. Jäljelle jäävien työntekijöiden täytyy vain osata käyttää laitteita ja korjata ne tarvittaessa.
Kyse ei ole pelkästään hampurilaisia kääntävistä roboteista, vaan myös elektronisista ruokalistoista ja kassoista ilman henkilökuntaa. Useisiin ravintoloihin riittäisi työntekijöiksi vain tarjoilijat, jotka toimittavat robottien valmistaman ruoan pöytiin.
– Et halua 15 dollaria tunnissa tienaavan henkilön tekevän jotain, minkä 7 dollaria tunnissa ansaitseva pystyy tekemään. Kyse ei ole työntekijöiden alentamisesta. Kyse on siitä, että työntekijöistä tulee useiden erilaisten systeemien hoitajia. Niistä tulee älykkäämpiä ja älykkäämpiä, Brewer sanoi Washington Postille.
Tasokkaammat ravintolat kuitenkin pitävät edelleen arvossa henkilökohtaista palvelua, mistä asiakkaat ovat valmiita maksamaan.
Monet ketjut etsivät kuitenkin keinoja, miten henkilökuntaa voisi vähentää tehokkaasti. Keskimäärin 30 prosenttia ravintoloiden kustannuksista tulee palkoista. Palkkojen tuplaaminen tekisi monen ravintolan toiminnan kannattamattomaksi, jos työntekijöitä ei voisi korvata roboteilla. Yhdysvalloissa työskentelee 2,4 miljoonaa tarjoilijaa, lähes 3 miljoonaa kokkia ja ruoanvalmistajaa ja iso osa maan 3,3 miljoonasta kassahenkilöstä.