Miksi tappavaan Ebolaan ei ole vieläkään rokotetta?

Bundibugyo-viruskanta tunnistettiin jo vuonna 2007.
Ensihoitaja kuljettaa ebolaan sairastunutta naista Genevessä 26. lokakuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN IMHOF
Ensihoitaja kuljettaa ebolaan sairastunutta naista Genevessä 26. lokakuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN IMHOF

Ebolaviruksen nykyistä epidemiaa aiheuttavaa Bundibugyo-viruskantaa vastaan ei ole hyväksyttyä rokotetta, vaikka virus tunnistettiin jo vuonna 2007. Rokotteen kehittämistä ovat hidastaneet tutkimusrahoituksen puute ja tutkijoiden painopiste muissa ebolaviruksen kannoissa, kertoo Deutsche Welle (DW).

Bundibugyo-virus aiheutti epidemian Ugandassa vuonna 2007 ja uuden epidemian Kongon demokraattisessa tasavallassa vuonna 2012.

Düsseldorfin yliopistollisen sairaalan trooppisten tautien asiantuntija Torsten Feldtin mukaan rokotteiden ja hoitomuotojen kehittämiseen olisi ollut aikaa jo aiempien epidemioiden jälkeen. Mahdollisuutta ei kuitenkaan hyödynnetty, ja arvokasta aikaa menetettiin.

Yksi syy rokotteen puuttumiseen on tutkimusrahoituksen rajallisuus. Kaikkia mahdollisia taudinaiheuttajia vastaan ei voida kehittää rokotteita ennakolta. Lisäksi tutkijat arvioivat uuden Sudan-ebolaviruksen epidemian todennäköisemmäksi, minkä vuoksi sen rokotteen kehittäminen on edennyt pidemmälle. Bundibugyo-kanta jäi vähemmälle huomiolle.

Ebolaan on jo olemassa Ervebo-rokote, mutta se on kehitetty ja hyväksytty ainoastaan Zaire-ebolavirusta vastaan. Ebolaviruksesta tunnetaan useita eri kantoja, eikä yhden kannan rokote automaattisesti suojaa muilta.

Tuoreessa tutkimuksessa havaittiin, että Ervebo saa aikaan T-solujen immuunivasteen myös Bundibugyo-virusta vastaan. Vielä ei kuitenkaan tiedetä, suojaako tämä immuunivaste tartunnalta tai lieventääkö se taudin kulkua.

Rokotetta ei voida ottaa laajamittaiseen käyttöön ilman näyttöä sen tehosta. Asiantuntijat varoittavat, että rokottaminen ilman varmuutta suojatehosta voisi antaa ihmisille väärän turvallisuudentunteen ja heikentää luottamusta rokotteisiin.

Kongon demokraattisessa tasavallassa käynnistetyssä Tumaini-tutkimuksessa selvitetään eri rokote-ehdokkaiden tehoa Bundibugyo-virusta vastaan. Tutkimuksessa ovat mukana Ervebo, Oxfordin yliopiston kehittämä rokote-ehdokas ja Modernan mRNA-rokote.

Asiantuntijoiden arvion mukaan rokotteen laajamittainen käyttö voisi olla mahdollista aikaisintaan vuoden 2027 puolivälissä

Mainos