Koronatilanne voi vielä huonontua, varoittaa THL:n terveysturvallisuusosaston johtaja Mika Salminen Ylen haastattelussa. Suomessa raportoitiin sunnuntaina ennätykselliset 863 uutta tartuntaa, ja vaikka myös tekninen vika vaikutti määrään, on etenkin Etelä-Suomen tilanne Salmisen mukaan huolestuttava.
– Sitä varmasti arvioidaan tulevalla viikolla, onko jotain lisätoimia tehtävä. Tiedämme, että suurin riski on aikuisväestön keskinäisissä kontakteissa, joita pitäisi saada vähennettyä joko ihmisten omalla tekemisellä, tai hallituksen täytyy pohtia muita keinoja, kuten se on nyt tehnytkin, Salminen sanoo.
Sosiaaliset kontaktit ovat riski, Salminen muistuttaa.
– Nyt pitäisi jaksaa nämä muutamat kuukaudet, että saadaan rokotuskattavuus ylös, ja kesä tulee meitä auttamaan. Tämä on kaikille raskasta, mutta aika lähellä ollaan jo parempaa tilannetta. Olisi hienoa, että selvittäisiin viimeiset kilometrit maaliin asti.
Vielä ei ole varmuutta siitä, milloin kaikki suomalaiset on rokotettu, Salminen sanoo. Tavoitteena on rokottaa riskiryhmäläiset toukokuun loppuun mennessä, ja muut tämän jälkeen. Jos rokotteita saadaan nopeamalla aikataululla, päästään tavoitteisiin ”hyvällä tuurilla” aiemmin, THL-johtaja sanoo.