Mika Aaltola: Suomessa on selkeyden synty, ei sotapsykoosi

Suomessa vallitsee tutkijan mielestä myötätunto kärsivää kohtaan ja suuttumus epäoikeudenmukaisuudesta.
Ukrainalainen pioneeri purkaa venäläistä rakettia Harkovan alueella 31. tammikuuta. / LEHTIKUVA / AFP / SERGEY BOBOK
Ukrainalainen pioneeri purkaa venäläistä rakettia Harkovan alueella 31. tammikuuta. / LEHTIKUVA / AFP / SERGEY BOBOK

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola tyrmää Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin luonnehdinnan Suomen ja Venäjän suhteiden muutoksesta viimeisen vuoden aikana.

Sergei Lavrov väitti Suomen johdon ”tuhonneen hetkessä” kahdenväliset suhteet ja valinneen linjan, joka ”noudattaa yleistä läntistä Venäjän-vastaista propagandaa ja sotapsykoosia”.

Mika Aaltola huomauttaa Venäjän pilanneen suhteet aloittamalla hyökkäyssodan Suomen naapurustossa.

– Lavrov, jonka maa lähettää nuoret miehensä tykinruaksi, yrittää tuputtaa meille versiota, jossa suomalaiset ovat sotapsykoosissa, Mika Aaltola tviittaa.

Hän arvioi sotapsykoosin nousseen Kremlin propagandan koodisanaksi, jonka löysä käyttö kaikuisi heti Venäjällä.

– Suomessa vallitsee myötätunto kärsivää kohtaa ja suuttumus epäoikeudenmukaisuudesta. Havahtuminen ja vilkas keskustelu. Ei psykoosi, Aaltola sanoo.

Poimintoja videosisällöistämme

UPI-johtaja kiistää aistineensa vihaa kiertäessään eri puolilla Suomea.

– Paljon huolta, myötätuntoa, halua toimia ja suuttumusta. Meillä on vainon kohteeksi joutumisen historia. En lähtisi heti käyttämään intellektuaalisesti laiskaa psykoosidiagnostiikkaa tai osoittelemaan ylimitoitettua vihaa.

Mika Aaltolan mukaan yhteiskunta, jonka lähellä on laaja sota, voi alkaa rakoilemaan.

– Sota jakaa eri puolille. Se olisi merkki altistumisesta, joka voisi äityessään olla eskaloiva. Suomessa on käynnissä valpastuminen, selkeyden synty. Se on puolestaan valmiutta nostava, eskalaatiolta immunisoiva, Aaltola toteaa.

Mainos