Mia Laiho: Sote-uudistus johtaa koulutusleikkauksiin

”Mitä tehdään sitten, kun talous seuraavan kerran syöksyy alas?”
Kokoomuksen Mia Laiho. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Kokoomuksen Mia Laiho. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kansanedustaja Mia Laiho (kok.) ennustaa, että jos sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus toteutuu, monessa kunnassa leikataan rahaa koulutuksesta. Tämä johtuisi hänen mukaansa siitä, että osa kunnista menettää uudistuksessa rahaa enemmän kuin ne ovat sote-palveluihin käyttäneet.

– Nämä rahat joudutaan ottamaan pois koulutuksesta. Entä mitä tehdään sitten, kun talous seuraavan kerran syöksyy alas ja vyötä joudutaan kiristämään? Valitettavasti säästöt kohdistuvat koulutukseen, Laiho sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eduskunnassa käsitellään parhaillaan kaikkien oppositiopuolueiden välikysymystä sote-uudistuksesta. Laiho käytti kokoomuksen ryhmäpuheenvuoron.

Laihon mukaan soten rahoitusmalli tuottaa eniten vaikeuksia Helsingissä ja muualla Uudellamaalla. Helsingin, Länsi-Uudenmaan ja Keski-Uudenmaan sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoitusta leikataan 100 euroa asukasta kohden, hän laskee. Siitä koituu yhteensä yli 130 miljoonan euron leikkaukset. Hän moittii erityisesti hallituspuolue vihreitä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vihreiden eduskuntaryhmän kansanedustajista puolet on valittu Helsingistä ja Espoosta, ja ne alueet ovat koko mallin suurimmat häviäjät. Ei vaikuta siltä, että asia olisi hoidossa.

Laihon mielestä uudistus heikentää yritysten asemaa. Monituottajamallia ajetaan alas. Ostopalveluita, ulkoistuksia ja alihankintoja rajoitetaan ja ihmisten valinnanmahdollisuuksia heikennetään, hän luettelee.

– Mitä te vastaatte niille potilaille, joiden kuntoutus tutun terapeutin kanssa päättyy, kun jatkossa alihankintakielto tämän estää?

Mainos