Mia Laiho: Lapsilisään ei saa tulla lisää byrokratiaa

Kansanedustaja toivoo, että lapsiperheiden asemaa parannettaisi perhevapaauudistuksella.

Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho ei lähtisi muuttamaan lapsilisää osittain harkinnanvaraiseksi. Laihon mukaan on oikea tapa toteuttaa tulonsiirrot lapsiperheiden hyväksi on nykyisen kaltainen malli, jossa lapsilisän saa yksinkertaisella menettelyllä ilman ylenmääräistä hakemusbyrokratiaa.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ehdotti vähävaraisten lapsilisän harkinnanvaraista korotusta keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Turussa lauantaina.

– Harkinnanvaraisuus merkitsee väistämättä erilaisten tulo- ja varallisuusselvitysten ja olosuhdemuutosilmoitusten tekemistä, kun tarve olisi päinvastoin vähentää sosiaaliturvajärjestelmän byrokraattisuutta. Ehdotus veisi kertakaikkisesti väärään suuntaan, Laiho kommentoi ehdotusta tiedotteessa.

Kansanedustajan mukaan ehdotus ei sovi yhteen yhdenvertaista perusturvaa ja perustuloa ajaneen keskustan ajattelutapaan.

– Kestävä tapa nostaa lapsiperheitä pois vähäosaisuudesta on mahdollistaa molemmille vanhemmille mahdollisuudet joustavaan vanhempainvapaiden käyttöön sekä tasa-arvoinen työelämä. Tähän tarvitaan perhevapaauudistus, joka valitettavasti tänä vuonna kaatui, Laiho toteaa.

Mainos