Mia Laiho: Alueellisuuden lykkääminen pettymys

Kokoomuksen mielestä ravintoloiden rajoituksissa pitäisi huomioida maakuntien erilaiset infektiotilanteet.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho (kok.) moittii hallitusta alueellisen tarkastelun lykkäämisestä ravintoloita avattaessa.

Kokoomus esitti tartuntatautilain käsittelyn yhteydessä eduskunnassa tänään perjantaina, että ravintoloiden rajoituksissa huomioidaan maakuntien erilaiset infektiotilanteet heti 1. kesäkuuta alkaen, kun ravintolat saavat avata ovensa asiakkaille.

– Rajoituksissa tulisi ottaa heti kesäkuun alusta alkaen huomioon alueellinen vaihtelu koronatilanteessa. Ihmetystä herättää se, että monilla alueilla ei ole lainkaan uusia tartuntoja, mutta ravintoloita koskevat rajoitukset tulevat voimaan samanlaisina kaikkialla, kansanedustaja Mia Laiho sanoo tiedotteessa.

Kokoomuksen mielestä ravintoloita koskevien rajoitusten on perustuttava epidemian torjunnan ja riskien kannalta välttämättömiin toimiin.

– Rajoitusten alueellisuuteen on kiinnittänyt huomiota myös perustuslakivaliokunta, joka on lausunnossaan todennut, ettei rajoituksia voida säätää tai pitää voimassa sellaisilla alueilla, joissa se ei ole tartuntatautitilanteen vuoksi välttämätöntä, Laiho toteaa.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) sanoi tänään perjantaina Verkkouutisille, että ravintoloiden rajoituksia on arvioitava jatkossa alueellisesti, mutta vasta seuraavasta, juhannuksen alla annettavasta asetuksesta lähtien. Jos rajoitukset eivät ole välttämättömiä, ne on Ojala-Niemelän mukaan poistettava.

Ravintolan avaamisen pitäisi olla kannattavaa

Uusimman tiedon mukaan koronaepidemia on edelleen jatkanut hidastumistaan.  Sosiaali- ja terveysministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tuottama tilannearvio koronaepidemiasta tukee Mia Laihon mielestä entisestään rajoitustoimien alueellisen tarkastelun tärkeyttä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Peräti yhdeksän sairaanhoitopiirin alueella ja Ahvenanmaan maakunnassa ei ole havaittu yhtään uutta koronatartuntaa viimeisimmän seurantajakson aikana. Valtaosa uusista tartunnoista on edelleen havaittu Uudellamaalla, Mia Laiho toteaa.

Kokoomusryhmä esitti rajoitustoimien purkamisen alueellisen porrastamisen lisäksi muutoksia ravintoloiden aukioloaikojen väljentämiseen kello 5:stä kello 24:een sekä ravintoloiden asiakasmäärärajoituksen nostamista 50 prosentista 75 prosenttiin normaaliolojen enimmäisasiakasmäärästä.

Laihon mukaan ravintoloiden ja kahviloiden avaamisen pitäisi olla paitsi turvallista, niin myös kannattavaa.

– Hallituksen päätös rajata asiakaspaikat puoleen tarkoittaa yrittäjälle tulojen merkittävää putoamista samalla, kun liiketoiminnan kiinteät kulut juoksevat täysimääräisinä. Erityisesti pienille ravintoloille tämä on vaikea paikka ja moni ravintoloitsija varmasti vielä harkitsee avaamista, Laiho arvelee.

Laihon mukaan turvavälien ja hyvän käsihygienian noudattaminen on sekä yrittäjien että kansalaisten asia.

Eduskunta ei hyväksynyt kokoomuksen esittämiä lausumia.

Lue myös:

Johanna Ojala-Niemelä: Rajoituksia arvioitava jatkossa alueittain

Mainos