Tämä merkitsisi yhteensä jopa 70–80 kaatolupaa. Liitto jätti esityksensä maa- ja metsätalousministeri Kimmo Tiilikaiselle (kesk.) tiistaina.
Ministeriö päätti viime metsästyskaudella susien kannanhoidollisen metsästyksen kaksivuotisesta kokeilusta. Ensimmäinen metsästys, jossa kaadettiin 17 sutta, onnistui hyvin.
– Susikannan kokoon suhteutettuna kaadettujen susien määrä jäi kuitenkin liian pieneksi. Tästä syystä susikanta on jatkanut voimakasta kasvuaan, mikä näkyy muun muassa jo lisääntyneissä tuotantoeläinvahingoissa, Metsästäjäliitto sanoo tiedotteessaan.
Vahinkojen estämiseksi ja kansalaisten sosiaalisten sekä taloudellisten oikeuksien turvaamiseksi liiton mielestä on lisäksi välttämätöntä, että vahinkoa aiheuttavat häirikkösudet poistetaan nopeasti joko poliisin päätöksellä tai riistakeskuksen vahinkoperusteisilla luvilla.
Metsästäjäliitto korostaa, että susikanta ylittää tällä hetkellä reilusti sudenhoitosuunnitelmassa esitetyn 25 lisääntyvän parin tavoitetason. Susilaumoja oli Luken alkuvuoden kanta-arvion mukaan 27, joiden lisäksi on vielä kahdeksan Venäjän rajan molemmin puolin liikkuvaa ns. rajalaumaa. Näiden lisäksi oli toistakymmentä kahdestaan liikkuvaa sutta.
– Monin paikoin on havaintoja uusista pentueista, joten on vahvoja viitteitä siitä, että susilaumoja voisi tällä hetkellä olla jopa 36, Metsästäjäliitto sanoo.
Suomen riistakeskus tiedotti muun muassa viime viikolla, että Uudenmaan ja Varsinais-Suomen maakuntien rajalle on syntynyt uusi suuri susilauma, jossa on kymmenen sutta.