Keskustan kansanedustaja Mikko Savolan mukaan luonnonsuojelujärjestöt ja vihreät poliitikot ovat heittäneet ”ahdistuksen varjon” tavallisten lihansyöjien päälle.
– Vain kasvissyönti pelastaa. Liha ja maito saastuttavat. Samaan aikaan ekologisena ja trendikkäänä ruokana tarjotaan ulkomailta tuotuja avokadoja, soijaa sekä maapallon toiselta puolelta tänne rahdattua kookosvettä, Savola kirjoittaa Iltalehden blogissaan.
Hänen mukaansa ”ilmastonmuutoksen mörköä” heitetään jatkuvasti kotimaisten tuottajien niskaan, vaikka Suomella olisi hyvät lähtökohdat profiloitua ilmasto- ja ympäristökysymyksissä.
– Toisin kuin Brasilian sademetsien hakkuuaukkojen laidunmailla, Suomen pellot ovat nurmivaltaisia. Nurmi sitoo kasvaessaan hiiltä. Nurmen jalostaminen elintarvikkeiksi edellyttää märehtijää tuottamaan sen meille syömäkelpoiseksi ravinnoksi, maidoksi ja lihaksi. Ympäristöystävällisesti, puhtaasti ja läheltä, Mikko Savola kirjoittaa.
Hän huomauttaa, että kotimaiset hakkuuaukot uudistetaan nopeasti, ja uusia taimia istutetaan miljoonia joka vuosi. Hyvin hoidetut metsät myös sitovat hiiltä tehokkaasti.
– Metsäpolitiikkamme suurimmat kritisoijat asuvat betonilähiöissä, kivihiilellä tuotetun lämmön alla. Kotimaista uusiutuvaa energiaa ovat metsät täynnä ja sitä syntyy kymmeniä tuhansia kuutioita lisää joka ikinen päivä, Savola jatkaa.