Metsä Board investoi Husumiin Ruotsissa hyvän infrastruktuurin takia

Metsä Board irtautuu paperituotannosta, jota se kuvaa heikosti kannattavaksi, ja keskittyy kartonkiliiketoimintaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Metsä Board kertoi keskiviikkona investoivansa noin 170 miljoonaa euroa kartonkikoneeseen Husumin tehtaalle Ruotsiin. Lisäksi yhtiö aikoo lopettaa paperin tuotannon Husumissa pääosin ensi vuoden loppuun mennessä.

Toimitusjohtaja Mika Joukio kertoo Kauppalehdessä, että Husum valittiin siksi, että yhtiöllä on siellä iso sellutehdas, oma satama ja tehokas voimalaitos ja hyvä infrastruktuuri kaiken kaikkiaan.

Yhtiöllä on Saksan Gohrsmühlessä tehdas, joka tuottaa tappiota. Yhtiö on päättänyt myydä tehtaan ensi vuoden alkupuolella.

Joukio toteaa Taloussanomissa, että jos investointi ei tällä aikataululla etene, Metsä Board on valmis muihin toimiin raskaiden tappioiden eliminoimiseksi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)