Saksan liittokansleri Angela Merkel pitää Der Spiegelin mukaan apulaisulkoministerin Victoria Nulandin fuck the EU-lausahdusta täysin sopimattomana.
Julkisuuteen vuodetussa puhelussa Nuland haistatteli EU:lle keskustellessaan Yhdysvaltain Ukrainan suurlähettiläs Geoff Pyattin kanssa.
– Fuck the EU, hän sanoi. Lausunto kumpuaa näkemyseroista, joita EU:lla ja Yhdysvalloilla on Ukrainassa harjoitettavasta politiikasta.
EU:n ulkoministeri Catherine Ashton tyytyi toteamaan harvinaisen epädiplomaattisesta haistattelusta, että ”unioni on mukana auttamassa Ukrainan kansaa, eikä kommentoi väitettyjä nauhoitettuja puheluita”.
Nuland ei perjantaina kommentoinut asiaa, mutta sanomalehti The Guardianin mukaan hän on pyytänyt EU-kollegoiltaan anteeksi.
Yhdysvaltain ulkoministeriö epäilee, että Venäjä on salakuunnellut puhelua ja vuotanut sen julkisuuteen.
Ulkoministeriön tiedottaja ei suoraan sanonut, onko puhelimessa todella Victoria Nuland vai ei.
– En sano, että se ei olisi aito, tiedottaja pyöritteli The Guardianin mukaan.
Lue myös: ”F… the EU” – ”USA tottunut vähän liikaakin sorkkimaan eri maiden asioita”