Merivartiosto hätäraketeista: Lentotunnin hinta 24750 euroa

Merivartiosto muistuttaa, että hätärakettien turha ampuminen on rikos.

Hätäraketit ja muut hätämerkinantovälineet, kuten punaiset soihdut ja oranssit savut, on tarkoitettu käynnistämään pelastustoimet sekä kiinnittämään pelastajien huomio hätätilanteessa, Merivartiosto toteaa.

Turhaan eli ilkivaltaisesti ammuttu hätäraketti käynnistää etsintä- ja pelastustoimet merialueella tai sisävesillä sekä sitoo niukat viranomaisresurssit – esimerkiksi meripelastushelikopterin – tehtävään turhaan, jolloin todellisen avun tarpeessa olevien avunsaanti tapahtumahetkellä tai myöhemmin voi vaarantua.

– Hätäraketin ampuminen muutoin kuin todellisessa hätätilanteessa on rikos. Ilkivaltaisesti hätäraketin ampunut syyllistyy perättömään vaarailmoitukseen ja hänet voidaan tuomita rangaistuksen lisäksi maksamaan etsinnästä aiheutuneet kustannukset, Merivartiosto varoittaa.

Esimerkiksi meripelastushelikopterin yhden lentotunnin hinta on 24[nbsp]750 euroa ja partioveneen tuntikustannus 843 euroa.

Viranomaisten on varmistuttava joka kerta, ettei hätäraketin ampuneella ole hätää.

Vanhentuneet hätäraketit voi toimittaa hävitettäväksi muun muassa jälleenmyyjien, poliisin tai Rajavartiolaitoksen kautta.

Mainos