Merialueen ammattikalastuksen saalis historian suurin

Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen (RKTL) ennakkoarvion mukaan merialueen ammattikalastuksen kokonaissaalis oli viime vuonna noin 138 miljoonaa kiloa.

Saalis on vuodesta 1980 tehtyjen tilastojen mukaan kaikkien aikojen suurin. Edellisvuodesta saalis kasvoi viisi miljoonaa kiloa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ennakkoarvion mukaan silakkaa kalastettiin viime vuonna 122 miljoonaa kiloa ja kilohailia 11 miljoonaa kiloa. Silakkasaalis kasvoi edellisvuodesta neljä ja kilohailisaalis kaksi miljoonaa kiloa. Turskasaalis jäi sen sijaan pieneksi, alle puoleen miljoonaan kiloon.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhdessä nämä pääosin troolilla avomereltä kalastettavat lajit kattoivat 96 prosenttia kaikkien lajien kokonaissaaliista. Silakkavarat ovat olleet varsin runsaita jo pitkään ja sen myötä myös saaliskiintiö on suuri. Myös kilohailikiintiö oli suurempi kuin edellisenä vuonna, mikä mahdollisti saaliin kasvun. Turska- ja lohisaaliit jäivät kiintiötä pienemmiksi.

Silakan, kilohailin ja turskan kalastus on keskittynyt muutamalle kymmenelle alukselle. Valtaosa ammattikalastajista kalasti kuitenkin rannikkoalueella verkoilla tai rysillä. Rannikkokalastuksen tärkeimmät lajit olivat ahven, siika, kuha ja lohi. Vuoteen 2012 verrattuna ahvensaalis (0,8 milj. kg) ja lohisaalis (0,3 milj.kg) pienenivät. Siikasaalis (0,6 milj. kg) ja kuhasaalis (0,3 milj. kg) sen sijaan pysyivät ennallaan.

Mainos