Journalistiliiton valtuusto hyväksyi perjantaina neuvottelutuloksen lehdistön uudesta työehtosopimuksesta. Myös työnantajaa edustavan Medialiiton hallinto on hyväksynyt sopimuksen.
Lehdistön uudet työehdot tulivat voimaan heti. Sopimuskausi jatkuu vuoden 2020 tammikuun loppuun asti.
Sopimuskaudella korotetaan palkkoja kahdesti, ensi vuoden helmikuun alussa ja vuonna 2019 huhtikuun alussa. Ensimmäinen, yhteensä 1,6 prosentin korotus koostuu 1,1 prosentin yleiskorotuksesta ja 0,5 prosentin yrityskohtaisesta erästä. Toinen korotus on yhteensä 1,8 prosentin suuruinen.
Tekstimuutokset edelliseen sopimukseen liittyvät muun muassa takaisinottoon ja matkakustannuksiin. Lehdistön vuosi- ja talvilomat säilyvät ennallaan. Viime vuonna solmitun kilpailukykysopimuksen mukainen 24 tunnin vuosittainen työajan pidennys jatkuu.
Journalistiliiton valtuusto hyväksyi myös neljä muuta neuvottelutulosta ylimääräisessä kokouksessaan. Muuta hyväksytyt nuvottelutulokset koskivat kustannustoimittajien, Yleisradion, Yhtyneet-sopimuksen ja Mediahub Helsingin työehtoja.
Sen sijaan elokuva- ja tv-tuotantojen työehdoista ei ole saatu neuvottelutulosta. Alan työehtosopimus päättyi lokakuun lopussa.
Journalistiliitto jätti perjantaina valtakunnansovittelijalle lakkovaroituksen, joka koskee elokuva- ja tv-tuotantojen työehtosopimuksen piiriin kuuluvia työtehtäviä. Sopimusalalla on noin tuhat työntekijää. Lisäksi liitto julisti alalle ylityökiellon.