Mauri Pekkarinen: Toivottavasti hallitus ei nuku

Mepin mukaan korona on vahvistanut hajautetun yhteiskunnan mahdollisuuksia.

Keskustan europarlamentaarikko Mauri Pekkarisen mukaan hallituksen on käytettävä elvytysrahoja tasapainoisen aluekehityksen edistämiseen.

– Korona, jos mikä, on vahvistanut tällaisen ekologisesti kestävän ja hajautetumman mallin mahdollisuuksia, Pekkarinen kirjoittaa Suomenmaan blogissaan.

– Toivon hartaasti ja uskonkin, ettei Suomen hallitus nuku tämän mahdollisuuden ohitse. Elvytyksen nimissä sillä on nyt julkista velkarahaa käytettävissä enemmän kuin millään Suomen hallituksella koskaan ennen. Syntyvästä velasta selviytymiseksi se voi tehdä sellaisia rakenteellisia uudistuksia, joilla vaikutetaan paljossa alueellisen kehityksen suureen suuntaan.

Pekkarinen viittaa kirjoituksessaan aluetutkija Sami Moisin näkemykseen, jonka mukaan alueiden väliset erot syvenevät Suomessa. Moisio kirjoitti Helsingin Sanomissa, että julkinen valta suosii systemaattisesti joitakin alueita toisten kustannuksella.

– Professori Moision sanoma on syytä ottaa vakavasti erityisesti nyt, kun rahaa jaetaan paljon, Pekkarinen toteaa.

Mainos