Kansanedustaja Matti Vanhanen (kesk.) ehdottaa merkittäviä muutoksia eduskunnan valiokuntatyöskentelyyn.
Hän huomauttaa valiokuntatehtävien lisääntyneen viime vaalikausien aikana, minkä lisäksi suuren valiokunnan merkitys EU-asioissa on kasvanut. Vuoden 2000 perustuslakiuudistuksen jälkeen yhä useammat asiat vaativat työlästä perustuslakitulkintaa.
– On tullut paljon tehtäviä lisää edustajien kesken jaettavaksi, ja tämän seurauksena jatkuva ralli valiokuntahuoneesta toiseen päätösvallan turvaamiseksi on tiivistynyt tavalla, joka ei tee kunniaa eduskunnalle, Vanhanen kirjoittaa MTV:n kolumnissaan.
Suurinta osaa valiokunnista tulisi ehdotuksen mukaan pienentää niin, että kukin edustaja istuisi pääsääntöisesti vain yhdessä valiokunnassa. Tällöin valiokunta voisi kahden tunnin päivittäisen työajan sijasta työskennellä halutessaan kello 9–14 välisen ajan.
– Tämä toisi lisää mahdollisuuksia julkisten kuulemisten järjestämiseen, valiokunta voisi kokousaikanaan tehdä hyödyllisiä tutustumiskäyntejä ja voisi intensiivisesti päätöksentekovaiheessa keskittyä asiaansa. Eli nykyinen jako niin sanottuihin aamupäivä- ja iltapäivävaliokuntiin voitaisiin lähes kokonaan poistaa, ja koko tämä aika olisi jokaisen valiokunnan käytettävissä, Matti Vanhanen toteaa.
Puheenjohtajille valta rajoittaa asiantuntijakuulemisia
Hän esittää myös muutoksia eduskunnan johdon mahdollisuuksiin ohjata talon toimintaa. Valiokunnan puheenjohtajille tulisi antaa valta rajoittaa asiantuntijakuulemisia, valmistavaa keskustelua ja yleiskeskusteluihin käytettävää aikaa kohtuullisella tavalla.
Kansanedustajan mukaan muutos parantaisi valiokuntien mahdollisuuksia suoriutua asiallisesti tehtävistään.
– Valiokunnasta ei saa aika- tai muiden syiden takia muodostua portinvartijaa, joka ratkaisee, mikä asia tuodaan koko eduskunnan päätettäväksi, Matti Vanhanen toteaa.
Tässä pitkään harkittu aloite. Tavoitteena eduskunta, jossa on valiokunta/edustaja, aikaa keskittyä ja aikaa kokouksille.https://t.co/CHQuV7fOFc
— Matti Vanhanen (@VanhanenMatti) March 1, 2019