Valtiovarainministeri Matti Vanhasen (kesk.) mukaan kiinnostavinta hallituksen neuvottelussa on viranomaisten näkemys koronarokotteiden levittämisaikataulusta, mittakaavasta ja järjestyksestä.
Vanhasen mukaan rokotteisiin on varattu ”tarpeeksi” rahaa budjetissa.
– Sitä ensi vuonna tarvittaessa lisätään lisäbudjetilla, niin että se rokotemäärä, jonka suomalaiset tarvitsevat, se tullaan hankkimaan, Matti Vanhanen sanoi toimittajille Säätytalon portailla.
Vanhanen kertoi, että rokotteita varten on jo kerrytetty rahaa tämän vuoden lisäbudjeteissa 200 miljoonaa euroa.
– Siitä on osa ennakkomaksuina maksettu. Jos rokotteiden organisointi jotain vaatii, sekään ei jää resursseista kiinni, Vanhanen lupasi.
Hallitus neuvottelee tänään keskiviikkona Säätytalolla. Epidemiologisen tilannekatsauksen ja rokotehankintakatsauksen jälkeen hallituspuolueiden puheenjohtajat jäävät pohtimaan eläkeputken kohtaloa.
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan varsinaiset päätökset tehdään vasta valtioneuvoston kokouksessa.