Matti Vanhanen SK:ssa presidentin asemasta: Perustuslaissa ei ole pilkkua

Keskustan presidenttiehdokas "olisi valmis testaamaan, kuka voittaisi eduskunnassa".

Nykyisen lain mukaan Suomessa ”ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa”.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on naureskellen todennut pitävänsä mielellään tauon ennen yhteistoiminnassa-sanaa. Näin korostuu presidentin asema suhteessa hallitukseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, ex-pääministeri ja keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen toteaa Suomen Kuvalehdessä olevansa eri mieltä perustuslain hengestä. Hän olisi SK:n mukaan valmis testaamaan ”kuka voittaisi eduskunnassa”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Siinä (perustuslaissa) ei ole taukoa eikä pilkkua. Jos siihen olisi tarkoitettu tauko, se olisi siinä ilmaistu. Laissa on riitojen ratkaisujärjestelmä, jota ei ole käytetty. Kyllä haaste otettaisiin vastaan, Matti Vanhanen sanoo SK:ssa.

Vanhanen myöntää Suomen tähtäyksen muuttuneen ja että ”Venäjä on presidentin työsarkaa”.

– Suomen ulkopolitiikka keskittyy Itämereen ja Venäjään. Globaali ulottuvuus on jäänyt sivuun. Ilman muuta tässä on suuri toimitila presidentillä.

Mainos