Entinen pääministeri ja nykyinen Perheyritysten liiton toimitusjohtaja Matti Vanhanen toteaa sunnuntaisessa Helsingin Sanomien haastattelussa, että Naton jäsenenä Suomi menettäisi ulkopoliittista liikkumavaraansa.
Hän ei pidä kaikilta osin puolustusliiton ympärillä Suomessa viime kuukaudet käydystä keskustelusta, sillä ”kriisin aikana pitäisi keskittyä kriisin ratkaisemiseen, ei ehdoin tahdoin luoda siihen monimutkaistavia lisäelementtejä, kuten Nato-keskustelua”.
Vanhanen sanoo ihmettelevänsä niitä, jotka puskevat Suomea Natoon juuri nyt, kun turvallisuuspoliittinen tilanne ja puolustusliiton rooli ovat aivan uudenlaisia.
– Olisimme maa, joka Natossa vastaisi merkittävästä osasta Venäjän vastaista rajaa. On hyvin luultavaa, että kriisiytyvissä tilanteissa päämme ylitse käytäisiin erittäin paljon keskustelua. Olisimme sidottuja jonkin toisen maan intresseihin ja päätöksentekoon. Tämä ei ole minusta mitään, mitä Suomi voi tavoitella, Matti Vanhanen sanoo.
Matti Vanhanen sanoo pitävänsä ongelmallisena sellaista tilannetta, jos Nato nousee ensi vuoden eduskuntavaaleissa keskeiseksi vaaliteemaksi. Hänen mukaansa keskeisimpien vaalikysymysten pitäisi koskea taloutta.
Hän ihmettelee entisen pääministeri Jyrki Kataisen ja pääministeri Alexander Stubbin. kannanottoja Nato-jäsenyyden puolesta. Vanhasen mukaan valtionjohdon pitäisi toimia Naton kaltaisissa kysymyksissä hyvin yhdenmukaisesti.
– Pääministerin sanoma on aina viesti muulle maailmalle, ei vain kotimaan yleisölle.
EU:n pakotelinjauksissa hän toivoo Suomelta tarkkuutta.
– Elämme sellaisessa keskinäisriippuvuuksien maailmassa, että kaupalla ja rahalla on hurja vaikutus turvallisuuteemme ja hyvinvointimme. Siksi pitää pohtia, mitkä säännöt uutta talouspakotepolitiikkaa koskevat, Vanhanen toteaa.