Matti Nykänen valjastettiin kirkastamaan Suomi-brändiä

Ulkoministeriön uudenvuodenlahja maailmalle on Matti Nykänen -emoji.

Suomi on julkaissut joulukuun alusta lähtien emojia ThisisFINLAND-verkkosivustolla. Kysessä on ulkoministeriön tuottama ja Finland Promotion Boardin julkaisema sivusto, jonka tarkoituksena on edistää Suomen maakuvaa eli maa-brändiä.

Uusimmassa ulkoministeriön julkaisemassa emojissa komeilee ex-mäkihyppääjä Matti Nykänen Calgaryn vuoden 1988 olympialaisten hyppyasussa.

Ulkoministeriön mukaan Keski-Euroopan mäkiviikon toisena kisapäivänä julkaistava emoji kunnioittaa paitsi Nykäsen huikeaa mäkiuraa, myös muita suomalaisia mäkimiehiä ja -naisia.

Suomi-emojien joukosta löytyy muun muassa emojit, jotka kuvaavat sisua, hevimiestä, kalsarikännejä ja joulupukkia. Nykäsen lisäksi henkilö-emojit on julkaistu Martti Ahtisaaresta ja Kimi Räikkösestä.

Suomi julkaisi omat emojinsa ensimmäisenä maana maailmassa. Pilke silmäkulmassa tehdyt suomalaisemojit kuvaavat suomalaisia tunteita, vahvuuksia sekä paheita, ja ne ovat olleet osa ulkoministeriön -maakuvasivuston vuoden 2015 joulukalenteria.

Kaikista joulukalenteriemojeista on julkaistu selitys erityisesti ulkomaiselle yleisölle osoitteessa xmas.finland.fi.

Suomi-emojit ovat ladattavissa Android-laitteisiin Google Play -sovelluskaupasta ja iOS-laitteisiin App Storesta. Matti Nykänen -emoji päivittyy iOS-sovellukseen hieman myöhemmin. Emojit seikkailevat myös seuraavissa sovelluksissa: iMoji, Jongla, Futurefly ja gotIT.

Ensi keväänä on luvassa lisää Suomi-emojeita, kun kesäinen kuvasymbolikokoelma julkaistaan. Suomi-emojit on toteutettu emojitarroina, jotta ne näkyvät kaikissa laitteissa, vaikkei vastaanottaja olisi ladannut emojeita käyttöönsä.

Mainos