Matkailu- ja ravintola-alan kesämyynti kasvoi

Alan yritysten kesämyynti sujui vaihtelevasta säästä huolimatta varsin hyvin.

Matkailu- ja ravintola-alan yritysten myynti kehittyi positiivisesti touko-elokuussa 2019.

MaRan jäsenkyselyyn vastanneista yrityksistä kaksi kolmesta kasvatti myyntiään vähintään jonkin verran edellisestä vuodesta. Noin puolet yrityksistä arvioi myynnin kasvun yltäneen vähintään neljään prosenttiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tilastokeskuksen tiedot majoitusliikkeissä kesän aikana yöpyneiden määristä tukevat MaRan kyselyn tulosta onnistuneesta kesäkaudesta.

Touko-elokuussa majoitusliikkeissä kirjattiin kotimaisia yöpymisiä 5,8 prosenttia ja ulkomaisia yöpymisiä 3,9 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.

– Kesäkauden myynnissä mennään oikeaan suuntaan, mutta matkailu- ja ravintola-alalla olisi edellytykset vielä parempaan. Koulujen kesälomat alkavat ja loppuvat alan kannalta liian aikaisin. Työ- ja elinkeinoministeriön selvityksen mukaan lomien siirto kahdella viikolla eteenpäin toisi noin 220 miljoonaa euroa matkailutuloa ja 1[nbsp]300 henkilötyövuotta.

– MaRa on ehdottanut selvitystä, jossa kesälomien siirron vaikutus suomalaiselle yhteiskunnalle kartoitettaisiin kokonaisuudessaan, mutta valitettavasti hallitusohjelmassa ei ole kirjauksia asiasta, toteaa toimitusjohtaja Timo Lappi toteaa tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Matkailu- ja ravintola-alan yritysten odotukset loppuvuodelle ovat varsin positiiviset. Lähes 80 prosenttia yrityksistä uskoo jatkavansa kasvu-uralla myös syys-joulukuussa, mutta kasvun ennakoidaan jäävän kesän kehitystä vaimeammaksi.

Enemmistö, 58 prosenttia yrityksistä, odottaa yltävänsä loppuvuodesta enintään kolmen prosentin kasvulukemiin.

– Maailmantalouden epävarmuudet, kuten kauppapoliittiset kiistat ja Brexit, heijastuvat vääjäämättä myös Suomen kansantalouteen ja matkailu- ja ravintola-alaan. Alan yritysten arvioita loppuvuoden myynnin kehityksestä voikin kuvailla varovaisen myönteisiksi, sanoo pääekonomisti Ari Peltoniemi.

Mainos