SDP:n Matias Mäkysen mukaan kohukirjoitus ahdistelusta ei edusta puolueen linjaa

SDP:n varapuheenjohtaja kertoo puolueensa tukevan seksuaalirikosten uhreja.
Matias Mäkynen. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Matias Mäkynen. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen sanoo, ettei Vaasan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Maria Tolppasen (sd.) kirjoitus yläkouluikäisten tyttöjen ahdistelusta edusta puolueen linjaa.

– SDP tukee seksuaalirikosten uhreja. Maria Tolppasen kirjoitukset eivät edusta linjaamme, vaan teemme hallituksessa ja eduskunnan lakivaliokunnassa töitä uhrien aseman parantamiseksi ja seksuaalirikoslainsäädännön uudistamiseksi, Mäkynen sanoo Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tolppasen Ilkka-Pohjalaisessa julkaistu mielipidekirjoitus on herättänyt huomiota sosiaalisessa mediassa. Verkkouutiset kertoi siitä tässä jutussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tolppanen kertoi Vaasassa ilmenneen kasvavaa yläkouluikäisten tyttöjen ahdistelua. Hän jatkoi, että vastuussa ovat tekijät, mutta myös lasten vanhemmat.

– Tytöille on myös hyvä kertoa, miten luonto toimii. Esimerkiksi minkälainen pukeutuminen voi antaa väärän viestin vastakkaiselle sukupuolelle. Jos provosoidaan, joku voi provosoitua ja siitä ei yleensä hyvää seuraa. Sinulle, joka hyppäsit nyt pöydälle julistamaan, että tyttö saa pukeutua, miten haluaa, sanoisin: avaa silmäsi, Tolppanen muun muassa kirjoitti.

Mainos