SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkysen mukaan suomalaisyritykset ovat jälleen tarjoamassa ratkaisuja päästöjen vähentämiseen ja hyödyntämässä tiukentuvan ilmastosääntelyn synnyttämiä mahdollisuuksia.
Hän on jakanut Twitterissä Teknologiateollisuus ry:n tviitin.
– Vetyä voidaan tuottaa maakaasusta laivan kannella ja käyttää polttoaineena. Tämä innovatiivinen konsepti voi tukea meriliikenteen siirtymistä LNG:stä vetyyn ilman suuria muutoksia alusten teknologioihin, Teknologiateollisuus kertoo.
Wärtsilä ja RINA tekevät yhteistyötä muiden sidosryhmien kanssa toteuttaakseen elinkelpoisen vetypolttoaineratkaisun kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO 2050 -päästövähennystavoitteen saavuttamiseksi.
– Kädenjälki jatkaa kasvamistaan, Matias Mäkynen sanoo.
Jälleen suomalaisyritykset tarjoamassa ratkaisuja päästöjen vähentämiseen ja hyödyntämässä tiukentuvan ilmastosääntelyn synnyttämiä mahdollisuuksia.
Kädenjälki jatkaa kasvamistaan. https://t.co/F5JwGdYNTf
— Matias Mäkynen (@matiasmakynen) December 27, 2021