Hallituspuolueiden Vuosaaren ilmastokokousta on arvosteltu siitä, ettei siellä juuri puhuttu turpeesta. Sisäministerin ja vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon mukaan kysymys on merkittävä.
– Turpeen polton päästöt ovat seitsemän miljoonan hiilidioksiditonnin luokkaa, eli ne vastaavat yksinään koko Suomen henkilöautoliikenteen päästöjä. Energiantarpeestamme turpeella katetaan kuitenkin vain noin neljä prosenttia, hän toteaa MTV:n kolumnissaan.
– Turpeesta siis aiheutuu merkittävät päästöt ja päästöjä on vähennettävä. Siksi hallitusohjelmassa on sitouduttu siihen, että turpeen energiakäyttö vähintään puolittuu 2030 mennessä, Ohisalo jatkaa.
Jos turpeen energiankäyttö ei kuitenkaan vähene ja lopu ennen pitkää kokonaan, tulee sama päästövähennys ministerin mukaan kalliiksi toisaalla. Maria Ohisalo viittaa ilmastopaneeliin ja toteaa turpeen energiakäytön vähentämisen olevan kivihiilen vähentämisen ohella edullisin keino vähentää Suomen kokonaispäästöjä.
– Vertailun vuoksi koko metalli- ja kemianteollisuuden yhteispäästöt ovat vain kolme miljoonaa tonnia. Maataloudesta hiilidioksidia vapautuu suurin piirtein saman verran kuin turpeenpoltosta. Turvepäästöjen kattamiseksi koko maatalous pitäisi siis muuttaa täysin päästöttömäksi.
Ohisalon mukaan on oikeudenmukaista tehdä ilmastotoimia mahdollisimman pian, koska ilmastonmuutoksen vaikutukset osuvat ensimmäiseinä vähätuloisiin.
– Tarvitsemme reilua muutosta, jossa ilmastokriisin hintalappu ei jää pienituloisten maksettavaksi, hän toteaa.
Maria Ohisalon mukaan päätökset ovat sitä kalliimpia mitä hitaammin niitä tehdään.
– Jos päätöksiä lykätään, on ne pakko toimeenpanna pikaisesti.