Digitalisaation aiheuttama suuri murros media-alalla näkyy vahvasti Tilastokeskuksen perjantaina julkaisemissa joukkoviestintämarkkinoiden tilastoissa.
Suuri voittaja myllerryksessä on ollut internet, jossa mainonta kasvoi viime vuonna yli 14 prosentin vauhdilla 370 miljoonaan euroon. Vuosina 2007-2017 internetmainonta on kasvanut lähes 228 prosenttia.
Sen sijaan videotallennemarkkinat romahtivat noin 25 prosenttia edellisestä vuodesta 46 miljoonaa euroon. Kymmenessä vuodessa videomyynti on romahtanut kymmenessä vuodessa yli 69 prosenttia ja äänitteiden myynti lähes 36 prosenttia.
Viime vuonna tosin äänitemarkkinat kasvoivat runsaat kahdeksan prosenttia 64 miljoonaan euroon, mutta kasvusta vastasi digitaalinen myynti, jonka markkinaosuus on kasvanut jo 83 prosenttiin.
Televisiotoimiala kasvoi 2,2 prosenttia 1,1 miljardiin euroon. Kasvusta kuitenkin vastasi maksutelevisiotoiminta, sillä perinteisen televisiomainonnan määrä ja osuus tuotoista jatkoi laskuaan.
Kymmenessä vuodessa televisioala on kasvanut 31 prosenttia. Radion kasvu on puolestaan ollut yli 35 prosenttia.
Vastaavasti elokuvateattereiden myynti kasvoi yli yhdeksän prosenttia 105 miljoonaan euroon. Elokuvateattereiden kasvu on kymmenen vuoden aikana ollut noin 98 prosenttia.
Sen sijaan kustannusalalla päivälehtien ja aikakauslehtien myynnit jatkoivat pitkää laskuaan lähes kolmen prosentin ja noin neljän vauhdilla. Kirjamyynti kuitenkin kasvoi yli neljä prosenttia
Kustannusala oli viime vuonna suurin sektori Suomen mediamarkkinoilla noin kahden miljardin euron volyymillaan. K, mutta päivälehtien ja aikakauslehtien myynnit jatkoivat pitkää laskuaan lähes kolmen prosentin ja noin neljän vauhdilla.
Aikakauslehdet ovat tulleet kymmenen vuoden aikana alas 37,5 prosenttia, ilmaislehdet noin 34 prosenttia ja päivälehdet 26 prosenttia.
Suomen joukkoviestintämarkkinoiden arvo oli viime vuonna yhteensä noin 3,8 miljardia euroa. Markkinoiden arvo kasvoi edelliseen vuoteen nähden 1,4 prosenttia.