Hankinta sisältää kahdeksan Leopard 1 hinauspanssarivaunua ja kahdeksan Leopard 1 pioneeripanssarivaunua.
Hankittavia Leopard 1 -erikoispanssarivaunuja käytetään vaurioituneiden panssariajoneuvojen suorituskyvyn palauttamiseen, mikä käsittää hinaamisen, kiinni juuttuneen panssarivaunun irrottamisen, nostotyöt, materiaalien täydennykset ja rajoitetut korjaustoimenpiteet.
Vaunujen varustukseen kuuluu muun muassa nosturi, vinssi, puskuterä, hinauspuomit ja työkalut sekä kunnossapitovälineet.
Puolustusministeriön mukaan hankinta liittyy puolustusvoimien logistiikan kehittämisen kokonaisuuteen ja se sisältää erikoispanssarivaunut, varaosia, erikoistyökaluja ja tarkastuslaitteita, dokumentaation sekä henkilökunnan kurssituksen.
Hankittavalla kalustolla varmistetaan ja kehitetään maavoimien mekanisoitujen joukkojen keskiraskasta evakuointikykyä 2040-luvulle.
Hankkeeseen varattu kokonaisrahoitus on noin 8,2 miljoonaa euroa, josta erikoispanssarivaunujen lisäksi rahoitetaan muun muassa vaunujen kansallistamistöitä, kuljetukset ja uusien telaketjujen hankinta.
Henkilökunnan koulutus aloitetaan tänä vuonna, ja materiaalin toimitukset ajoittuvat vuosille 2018-2019.
Kansallistamistöiden työllistämisvaikutus Suomessa on noin kymmenen henkilötyövuotta.