Maavoimat alkaa kouluttaa varusmiehistä droonioperaattoreita

UAS- ja UXV-operaattorin tehtäviin haetaan erillisellä haulla.
Parrot Anafi Puolustusvoimien kalustonäyttelyssä. STR / LEHTIKUVA / SASU JÄRNSTEDT
Parrot Anafi Puolustusvoimien kalustonäyttelyssä. STR / LEHTIKUVA / SASU JÄRNSTEDT

Maavoimat aloittaa asevelvollisten koulutuksen droonioperaattoreiksi Porin prikaatissa ja Utin jääkärirykmentissä. Asiasta kerrotaan päivityksessä sosiaalisen median palvelu Instagramissa.

UAS-pilotti (Unmanned Aircraft System) ohjaa miehittämättömiä ilma-alusjärjestelmiä eli ilmadrooneja. UXV-pilotti taas kykenee ohjaamaan miehittämättömiä järjestelmiä jokaisessa olosuhteessa, tyypillisimmin ilmassa, maalla ja merellä.

Porissa koulutus uudella taktisella lennokkijärjestelmällä alkaa syksyn aikana. Koulutuksen laajentamista suunnitellaan vuodelle 2027. Järjestelmällä täydennetään tiedustelu-, valvonta- ja maalinosoituskykyä. Koulutuksen jälkeen asevelvollinen on UAS-operaattori.

Utissa koulutus erikoisjoukkojen UXV-operaattoriksi alkaa vuoden 2028 ensimmäisellä saapumiserällä. Operaattorit koulutetaan käyttämään ja ylläpitämään maalla, merellä ja ilmassa toimivia erikoisjoukkojen miehittämättömiä järjestelmiä. 

Tehtäviin on mahdollista hakea erillisen haun kautta OmaIntti-palvelussa. Haku Poriin on käynnissä 31.1.2027 saakka, ja Uttiin haku on voimassa 1.2-31.3.2027.

Viron puolustussuunnitelma päivitettiin droonisodankäynnin aikaan.
Sensofusionin vahva pörssidebyytti nosti perustaja Tuomas Rasilan omistusten arvon noin 1,1 miljardiin euroon.
Kauan odotetun järjestelmän viimeistely on loppusuoralla.
Mainos