Maatiloilla menee huonosti: kannattavuus alamäessä jo neljättä vuotta

Maatalousyrittäjä sai viime vuonna 37 prosenttia tavoitteena olleesta yrittäjätulosta. Tänä vuonna tulos jää sitäkin heikommaksi.

Luonnonvarakeskus julkaisi torstaina vuoden 2014 maatalouden kannattavuuskirjanpidon ennakkotulokset.

Tänä vuonna tuottajahintojen lasku ja edellisvuotta heikommaksi jäävä viljasato rokottavat maatalouden kannattavuutta. Sikatalouden ja viljanviljelyn kannattavuus on mennyt alaspäin jo useamman vuoden.

– Tilannetta pahentaa se, että tänä vuonna myös lypsykarjatalouden kannattavuus heikkenee selvästi. Sillä on suuri merkitys, koska maitotilat tuottavat noin puolet koko Suomen maatalouden yhteenlasketusta yrittäjätulosta, toteaa tutkija Jukka Tauriainen Lukesta.

Tappio kasvoi

Maatalousyritysten liikevaihto pysyi vuonna 2014 samana kuin edellisvuotena, noin 141 000 eurossa. Liikevaihdosta maataloustukia oli 36 prosenttia. Tuotantokustannukset kasvoivat yhden prosentin 186 000 euroon.

Tuotantokustannusten vähentämisen jälkeen maatalous- ja puutarhayritykset jäävät lähes 29 000 euroa tappiolle. Yrittäjäntappio oli seitsemän prosenttia suurempi kuin vuonna 2013.

Yrittäjätuloa jää 16 900 euroa. Tämä tarkoittaa, että yrittäjäperhe sai 37 prosenttia 15,1 euron tuntipalkkavaatimuksesta ja 4,7 prosentin suuruisesta oman pääoman korkovaatimuksesta.

Kokonaispääoman tuottoprosentti on ollut negatiivinen vuodesta 2002 alkaen. Viime vuonna kokonaispääoman tuotto jäi -2,3 prosenttiin. Tällöin myös yrittäjäperheen oman työn palkkavaatimus on vähennetty kustannuksena.

Jos sekä oman että vieraan pääoman kustannukset vähennetään tuotoista täysimääräisinä, saadaan yrittäjän palkaksi jäävä työansio. Hieman vajaalle 2 000 työtunnille jäi työansiota keskimäärin 50 senttiä tunnilta.

Kannattavuustavoitteen saavutti yhdeksän prosenttia yrityksistä. Tiloista noin puolet oli nautakarjatiloja. Viljatiloja, muita kasvinviljelytiloja ja puutarhoja joukosta oli noin 40 prosenttia. Yli 60 prosenttia tiloista oli keskimääräistä suurempia.

Maatiloja, joilla yrittäjätuloa ei jää lainkaan, oli vuonna 2014 noin 36 prosenttia yrityksistä.

Mainos