Maailmalla uutisoidaan verottajan ja toimittajien taistelusta – ”noloa Suomelle”

Ylen ja verottajan vääntö Panaman papereista on ylittänyt uutiskynnyksen maailmalla.

Suomen verottajan vaatimus saada Yleisradiolta niin kutsuttuihin Panaman papereihin liittyvää aineistoa on ylittänyt uutiskynnyksen maailmalla. Esimerkiksi amerikkalainen Atlantic uutisoi siitä tässä otsikolla ”Toimittajien ja viranomaisten taistelu Suomessa”.

Kansainvälisen Associated Press -uutistoimiston juttu aiheesta on niin ikään levinnyt laajalle. Sen on uutisoinut muun muassa New York Times.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Uutisessa tapausta luonnehditaan ”noloksi Pohjoismaalle, joka on usein yltänyt lehdistönvapauslistojen kärkeen ja joka isännöi tällä viikolla maailman lehdistönvapauspäivää”.

Verottaja kehotti 19. huhtikuuta Yleä luovuttamaan Panama-paperien lisäksi kaiken aihetta käsitelleiden MOT- ja Spotlight-ohjelmien tekoon liittyvän toimituksellisen tausta-aineiston.

Verottaja on todennut, että mikäli mahdollisia veronkiertopaljastuksia sisältäviä tietoja ei luovuteta, saatetaan Yleen ja sen toimittajiin kohdistaa etsintöjä. Yle on kieltäytynyt luovuttamasta tietoja.

Poimintoja videosisällöistämme

Ylen luovien sisältöjen johtaja ja MOT:n vastaava toimittaja Ville Vilen painottaa Ylen kotisivuilla, ettei Yle omista Panama-papereita eikä sillä ole lähdesuojan takia oikeutta luovuttaa tietoja ulkopuolisille.

”Tärkein peruste on kuitenkin sekä Ylen että kaikkien tiedotusvälineiden uskottavuus ja lähdesuoja”, sanoo Vilen.

Hänen mukaansa kansalaisten pitää luottaa siihen, että jos he haluavat paljastaa tietoja, niin voi tehdä nimettömästi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ylen mukaan viranomaisen vaatimus päästä käsiksi aineistoon on maailman mittakaavassa poikkeuksellinen.

Panaman papereilla viitataan massiiviseen tietovuotoon veroparatiisijärjestelyjä tekevästä Mossack Fonseca -asianajotoimistosta. Lähes 400 toimittajaa 80 maasta on tutkinut 11,5 miljoonaa asiakirjaa käsittävää aineistoa kuukausien ajan. Vuodon seurauksena on paljastunut useiden eturivin poliitikkojen ja liike-elämän vaikuttajien sekä heidän lähipiiriläistensä veroparatiisikytköksiä.

Paljastusten joukossa on ollut muun muassa Venäjän presidentti Vladimir Putinin läheisten liittolaisten järjestelyjä.

Mainos