Maahantulon rajoituksiin muutoksia

Ulkorajoja koskeviin maahantulon rajoituksiin tehdään pari ilmaantuvuuslukuihin perustuvaa muutosta.
Koronainfopiste Helsinki-Vantaan lentokentällä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA
Koronainfopiste Helsinki-Vantaan lentokentällä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Hallituksen päätös tulee voimaan ensi maanantaina ja rajoitukset jatkuvat 19.9. asti. Suomeen voi kuitenkin tulla kaikista maista esittämällä hyväksyttävän todistuksen täydestä rokotussarjasta.

Maahantulon rajoitukset poistetaan Saudi-Arabian ja Singaporen asukkailta Saudi-Arabiasta ja Singaporesta Suomeen saapuvassa liikenteessä. Rajoitukset palautetaan Australian, Brunein ja Ukrainan asukkaille kyseisistä maista Suomeen saapuvassa liikenteessä.

Jos rajoitusten piirissä olevasta maasta saapuva henkilö ei ole saanut täyttä rokotussarjaa, sallittuja maahantuloperusteita ovat paluu Suomeen, paluu muihin EU- tai Schengen-valtioihin, säännöllisen reittiliikenteen kauttakulku lentoasemalla tai muu välttämätön syy.

Maahantulon rajoituksiin ei tule muita muutoksia.

Mainos