CBS News uutisoi amerikkalaisen vitamiinivesivalmistajan low-tech -haasteesta. Säännöt ovat yksinkertaiset: luovu vuodeksi älypuhelimestasi ja voit voittaa sata tuhatta dollaria.
Kilpailun karsintaan pääsee mukaan USA:n laillinen asukas selittämällä twitter- tai insta-viestissään, mitä hän tekisi some-viestien selaamisen sijaan – kuten opettelisi taas käyttämään paperikarttoja.
Mukaan kilpailuun ei oteta ihmisiä, joiden on käytettävä älypuhelinta työn tai muiden sitoumusten vuoksi.
Osanottajat saavat käyttää vuoden 1996 aikaista matkapuhelinta vuoden ajan. Tabletit ja älypuhelimet, myös kavereiden, ovat kiellettyjä. Pöytäkoneita ja läppäreitä saa kuivan vuoden aikana käyttää.
Järjestävä yhtiö kertoo tulevansa käyttämään valheenpaljastinta varmistaakseen, että kilpailussa pysytään rehellisinä.