Liikevaihto on kasvussa ja alan yrityksissä suhtaudutaan tulevaisuuteen muita yrityksiä positiivisemmin. Kasvua haetaan laajentamalla toimintaa uusiin tuotteisiin ja palveluihin, kertoo Luonnontuotealan toimialaraportista, joka julkistettiin tiistaina Helsingissä.
Raportin on koonnut työ- ja elinkeinoministeriön toimialapalvelun toimialapäällikkö Anne Ristioja Lapin ELY-keskuksesta.
Raportin mukaan maailmalla trendiksi noussut terveystietoisuus kasvattaa luonnontuotteiden kysyntää ja vientimahdollisuuksia.
– Puhtailla luonnontuotteillamme on maailmalla hyvä maine. Niiden merkitys lisääntyy myös lisäravinteiden, luonnonkosmetiikan, luonnontuotteisiin perustuvien hyvinvointituotteiden ja -palveluiden sekä luonnonmukaisten eläintuotteiden raaka-aineina, Ristioja toteaa tiedotteessaan.
Luonnontuotteilla on suuri merkitys noin 600 yritykselle. Raportti tarkastelee lähemmin 400 yritystä, jotka työllistävät noin 2500 henkilöä.
Luonnontuotealaan kuuluu kaikki yritystoiminta raaka-aineiden talteenotosta tuotteiden jatkojalostukseen sekä luonnontuotteiden käyttö palveluissa kuten hyvinvointi- ja matkailualoilla. Luonnontuotteita ovat muun muassa marjat, sienet, yrtit ja terva sekä erikoisluonnontuotteet kuten mahla, pettu, turve ja koristekasvit.
Raportin mukaan ala tarjoaa uusia liiketoimintamahdollisuuksia erityisesti maaseudulle, mutta erikoistumisen ja palveluiden kautta myös kaupunkeihin. Luonnontuotealan yrityksiä on alkutuotannossa, elintarvikejalostuksessa, hyvinvointi- ja kosmetiikka-alalla, matkailussa sekä käsityöalalla ja viherrakentamisessa.
– Vaikka alan yritykset toimivat nyt pääosin elintarvikesektorilla niin myös hyvinvointiin ja matkailuun suuntautuneiden yritysten määrä kasvaa. Samoin lisääntyy luonnonkosmetiikan kysyntä. Pienemmätkin yritykset voivat menestyä onnistuneella tuotteistamisella. Raaka-aineiden tehokas käyttö, uudet innovaatiot, tutkimus, teknologia ja kasvuhaluiset yritykset tuovat alalle uusia mahdollisuuksia, arvioi Ristioja.
Hänen mukaansa ravintolisien kysyntä ja tarjonta on lisääntynyt nopeasti ns. superfood-buumin myötä. Suuri osa Suomessa myynnissä olevasta valikoimasta on yhä tuontitavaraa.
Niin ikään luonnontuotteiden käyttö hyvinvointituotteissa (kylpyöljyt, turvehoidot) ja lääkevalmisteissa on Suomessa vielä vähäistä, mutta maailmalla jo miljardiluokan liiketoimintaa.
– Luomuluonnontuotteille on maailmalla kysyntää. Suomessa on Euroopan suurin, yhdeksän miljoonan hehtaarin luomukeruualue. Uusien tuoteinnovaatioiden ja tutkimustiedon kaupallistaminen ovat alan tulevaisuuden haasteita. Paikallisilla markkinoilla toimivat luonnontuotealan yrittäjät voisivat kasvattaa liiketoimintaansa tekemällä yhteistyötä matkailu- ja hyvinvointialan yrittäjien kanssa. Myös luonnontuotteiden brändäys ja nimisuoja metsämustikalle edistäisivät alan kasvua, uskoo Ristioja.