Ilmatieteen laitoksen mukaan ensilumi sataa viikonlopun aikana suurella todennäköisyydellä Lappiin.
Lumi- ja räntäsateet ovat mahdollisia myös maan keskiosissa.
– Lapissa ajokeliä huonontavat lumisateet, muualla keli on paikoin liukas mustan jään muodostumisen vuoksi, Ilmatieteen laitos kirjoittaa Twitterissä.
Foreca ennustaa syksyn ensimmäisen lumipyryn tuovan mukanaan jopa 15–30 senttimetriä lunta. Luoteesta saapuva matalapaine voi pysyä Suomen yllä maanantaille asti.
– Ei sinne lumipyryyn kannata lähteä ollenkaan kesärenkailla, Forecan meteorologi Anna Latvala varoittaa.
Etelässä ja lännessä on lauantaina 5–9 astetta ja Pohjois-Karjalan seudulta Perämerelle ulottuvalla alueella 2–6 astetta. Keski- ja Pohjois-Lapissa lämpötila vaihtelee nollan ja neljän pakkasasteen välillä.
Sään ennustetaan poutaantuvan hetkellisesti ensi viikon tiistaina. Viikon puolivälissä Suomea lähestyy jälleen uusi matalapaine sateineen.
Viikonloppuna #ensilumi sataa suurella todennäköisyydellä Lappiin, mutta lumisateisiin on syytä varautua myös muualla Suomessa. Lapissa ajokeliä huonontaa lumisateet, muualla keli on paikoin liukas mustan jään muodostumisen vuoksi. #talvirenkaat
Videolla lumisateen todennäköisyys pic.twitter.com/IPUEAzj1Zt— Ilmatieteen laitos (@meteorologit) October 16, 2020
Meteorologi: “Toisenkin syyslomaviikon lomailijat saavat näillä näkymin oman myräkkänsä” – katso kuukausiennuste! https://t.co/ai4JKLS4k6 #forecasuomi #sää #lumipyry #syysloma #syksy #lokakuu #talvi
— Foreca Suomi (@forecasuomi) October 16, 2020