Lumimyräkkä iski, etelässä lunta lähes 20 senttiä

Pohjanlahden myrskytuulet työntävät vesimassoja pois Perämeren kaaresta.
Liikennettä lumisateessa Tuusulanväylällä Helsingissä 20. marraskuuta. / LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Liikennettä lumisateessa Tuusulanväylällä Helsingissä 20. marraskuuta. / LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Suomeen etelästä iskenyt Jari-myrsky on tuonut lumi- ja räntäsateita laajoille alueille.

Suomenlahdella rajuimmat puuskat ovat olleet yli 25 metriä sekunnissa. Ajokeli on muuttunut iltapäivällä erittäin huonoksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Voimakkaimpien puuskien alue alkaa siirtyä kohti maan keskiosaa. Lunta on tähän mennessä kertynyt Uudellamaalla 6-18 cm. Eniten lunta on satanut Espoon Nuuksioon, jossa mitattiin kello 16.50 mennessä 18 senttimetriä. Sakea pyry taukoaa vähitellen etelärannikolta alkaen, ja illalla tihuttaa vettä.

Sakein lumentulo siirtyy kohti pohjoista. Voimakas myrskymatalapaine voi aiheuttaa tuulituhoja ja sähkökatkoja.

– Vaarallisimpia puuskatuulia maa-alueille ennakoidaan rannikoiden lisäksi maan keskiosaan keskiviikkoillasta torstaiaamuun, mutta myös etelässä sekä Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla voi olla paikoin myrskypuuskia, Foreca tiedottaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ilmatieteen laitoksen mukaan Pohjanlahden myrskytuulet vievät vesiä Perämeren kaaresta. Tämänhetkisten ennusteiden toteutuessa Kemissä voidaan mitata torstaina mittaushistorian matalinta lukemaa. Edellinen matalan veden ennätys -128 cm on vuodelta 2016.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos