Kaupassa Saaristosäästöpankin omistajat myivät kaikki Saaristosäästöpankin osakkeet Aktia Pankille. Saaristosäästöpankki toimii tämän jälkeen Aktia Pankin tytäryhtiönä, ja se sulautuu mahdollisimman pian Aktia Pankkiin. Sulautumisen arvioidaan toteutuvan ensi vuoden ensimmäisellä puoliskolla.
Kaupan vastike on 6,9 miljoonaa euroa, kun Saaristosäästöpankki on ennen liikkeen luovutusta jakanut 2,3 miljoonan euron ylimääräisen osingon vanhoille omistajilleen. Vastike maksetaan käteisenä.
Vastike, johon sisältyy mahdollinen lisäkauppahinta, voi kokonaisuudessaan nousta summaan, joka enimmillään vastaa Saaristosäästöpankin substanssiarvoa sillä edellytyksellä, että tarvittava tulosparannus saavutetaan tulevien kolmen vuoden aikana.
Yhdistymistä koskeva aiesopimus julkistettiin elokuussa.