Tuorein sormeilija Jarkko Elorannan mukaan on perussuomalaistaustainen ajatuspaja Suomen Perusta, joka julkisti Kunnat kuntoon -ohjelmansa keskiviikkona. Ohjelmassa esitetään, että kuntien ja valtion työntekijöiltä poistetaan lomarahat ja kuntien palkankorotukset jäädytetään useammaksi vuodeksi.
– Se tarkoittaisi kuntien ja valtion työntekijöiden palkkojen suorasukaista leikkaamista. Se tarkoittaisi myös heidän asettamistaan eriarvoiseen asemaan muiden alojen työntekijöiden kanssa, Eloranta sanoo.
Hänen mielestään ”olisi kiinnostavaa kuulla, onko itse perussuomalainen puolue samaa mieltä kuin ajatuspajansa”.
– Arvostetaanko puolueessa kuntapalveluja ja niiden tekijöitä? Hoitajia, opettajia, keittäjiä, siivoojia, putkimiehiä ja muita peruspalveluista huolehtivia, Eloranta kysyy?
Palkoista ja työehdoista neuvottelevat työmarkkinajärjestöt, Eloranta tähdentää.
– Ne osaavat kyllä kantaa vastuunsa eri taloustilanteissa, viimeksi sopiessaan viime vuonna erittäin pienistä palkankorotuksista. Aina riittää niitä, jotka luulevat ratkaisevansa koko talouden ongelmat leikkaamalla kuntien työntekijöiden palkkoja tai työpaikkoja, Eloranta toteaa.