Lockheed Martin ei kiistä: USA:sta myydään F-35:n ja F-22:n hybridiä

Suomen hävittäjäkilpaan F-35:llä osallistuva yhtiö on tarjonnut Japaniin yhdistelmähävittäjää.

Amerikkalaisen Lockheed Martinin on kerrottu tarjonneen Yhdysvaltojen ilmavoimien seuraavaksi ilmaherruuskoneeksi yhdistelmää F-22- ja F-35-hävittäjistä.

Asiasta ensimmäisenä uutisoineen Defense Onen mukaan kyse olisi muunellusta F-22-koneesta ”F-35:n aivoilla”. Japanilaismedian mukaan vastaavaa hybridikonetta on tarjottu myös Japanille. Projektin on kuvattu valmistuvan tarvittaessa nopeasti. Iso osa koneesta olisi myös tarkoitus tuottaa Japanissa ja japanilaisista osista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lockheed Martinin F-35 on mukana Suomen hävittäjäkilvassa. Verkkouutiset kysyi Lockheed Martinia Suomessa edustavan Hill+Knowlton Strategies-viestintäyhtiön kautta yhtiöltä, miten uusi hanke vaikuttaa F-35:n kehittämiseen ja myyntiin, onko kyse hävittäjän korvaajasta ja onko hybridikone noussut mitenkään esiin Suomen hävittäjäkilvassa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lockheed Martin ei kiistä uutisia, mutta ei myöskään vastaa kysymyksiin suoraan. Yhtiön koko vastaus kuuluu seuraavasti:

– F-35 ja F-22 ovat kaikkein kehittyneimmät nykyisin käytössä olevat lentokoneet. Viidennen sukupolven hävittäjäteknologian johtajana katseemme on jatkuvasti tulevaisuudessa – ja sen varmistamisessa, että teknologiamme, mukaan lukien olemassa olevat lentokoneet, ovat askeleen tulevia uhkia edellä.

F-22 Raptoria pidetään laajasti maailman edistyneimpänä ilmaherruushävittäjänä. Konetta ei ole hyväksytty vientiin. Japanille tarjottu hybridikone saataisiin lähteiden mukaan käyttöön 2030-luvulla.Verkkouutiset kertoi mielenkiintoisesta hävittäjähankkeesta ensin tässä.

Mainos